70-lecie szkoły
"Inka" patronką Zespołu Szkół w Chlebowie!
23 kwietnia 2016 roku Szkoła w Chlebowie obchodziła swoje 70-lecie.
Z tej okazji odbyła się uroczystość nadania szkole imienia nowego patrona. Jest to Inka, czyli Danuta Siedzikówna - sanitariuszka Armii Krajowej.
Aresztowana 20 lipca 1946 roku przez UB, została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po brutalnym śledztwie 3 sierpnia 1946 roku została skazana na karę śmierci przez sąd wojskowy. Zabita została strzałem w głowę kilka dni przed 18 urodzinami. Niedawno zespół badaczy z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł i zidentyfikował szczątki Inki sanitariuszki na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.
Inka została patronką szkoły decyzją uczniów, rodziców i nauczycieli. O tym, jak ważny był to wybór nie mają wątpliwości najmłodsi: ”Zachowała się bardzo dobrze. Była patriotką. Nie zdradziła partyzantów, oddała swoje życie, żeby ich bronić.”
W trakcie uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa.
Nadanie szkole patrona zbiegło się z jubileuszem 70-lecia placówki. Z tej okazji w szkole spotkali się obecni uczniowie i absolwenci. Nie zabrakło wspomnień i chwili refleksji.
Program obchodów:
14.00 Msza Święta w kościele w Chlebowie.
15.00 Uroczyste rozpoczęcie w Zespole Szkół w Chlebowie:
- przywitanie gości,
- apel poświęcony „Ince”,
- przemówienia gości.
16.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
16.15 Zwiedzanie szkoły, spotkania absolwentów, pokaz filmów, zdjęć, kronik.
18.00-19.00 Zakończenie.
Szkoła w Chlebowie należy do jednej z niewielu w gminie Gubin, które swoją działalność rozpoczęły już w 1945 roku. Szkoła mieściła się wówczas w przedwojennym budynku szkolnym – obecnie Chlebowo 23. Z wizytacji szkoły przeprowadzonej w 1948r. wynika, iż szkoła mimo zaniedbanego otoczenia, zdewastowanych ustępów oraz braku pomocy naukowych pod względem dydaktycznym funkcjonowała prawidłowo. Na środku boiska stała drewniana latryna.
W klasach znajdowały się piece kaflowe. Brakowało bieżącej wody, do mycia służyła blaszana miska z wodą, która była przynoszona z rowu lub ze studni. Do 1990 roku zajęcia odbywały się w dwóch, a okresowo nawet trzech budynkach.
W listopadzie 1990 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny. Rok szkolny 1990/91 przynosi wiele zmian. Wraz z przeprowadzką do nowej szkoły nasi uczniowie zaczynają odnosić wiele sukcesów na polu naukowym, artystycznym i sportowym: laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych, konkursów plastycznych i recytatorskich, turniejów piłkarskich i zawodów w tenisie stołowym.
Mocnym punktem naszej szkoły są również wycieczki i wyjazdy dydaktyczne. Lwów. Berlin, Cottbus, Praga, Kraków, Zakopane, Wieliczka, Oświęcim, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Malbork, Gniezno, Poznań, Biskupin, Wenecja, Wrocław, Karpacz, Świerkocin, Szczecin, Kamień Pomorski, Rakoniewice, Wolsztyn, Srebrna Góra, Międzyzdroje, Góry Izerskie ,Drzonów, Ochla, Westerplatte, Świebodzin, Paradyż , MRU, Międzyrzecz, Jeziory Wysokie, Łęknica, Zielona Góra, Bronków – to miejsca, w których byli byli nasi uczniowie.
Obecnie do szkoły dojeżdżają dzieci z północnej części gminy: Chlebowo, Łomy, Drzeńsk Wielki, Drzeńsk Mały, Kosarzyn, Żytowań, Wałowice i Budoradz.