System doradztwa
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CHLEBOWIE
IM. DANUTY SIEDZIKÓWNY „INKI” W CHLEBOWIE
W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
WSTĘP
W procesie edukacji doradztwo i orientacja zawodowa wpisują się w plan wychowawczy szkoły. Do funkcji doradztwa zawodowego zalicza się: kierowanie, doradzanie, sugerowanie, pomaganie w wyborze takiej ścieżki edukacyjno-zawodowej, która zagwarantuje pełny rozwój osobowy, czyli samorealizację. Dlatego też zadaniem doradztwa zawodowego w szkole podstawowej jest pomóc uczniom w przygotowywaniu się do trafnego wyboru szkoły ponadpodstawowej i odpowiedniego profilu klasy. Charakter doradztwa zawodowego sprowadza się do tego, że w pełni jest respektowana i doceniana autonomii i indywidualność jednostki. W oparciu o uzyskaną wiedzę na temat posiadanych cech charakteru, zdolności, zainteresowań, predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia przedstawia się uczniowi informacje o możliwościach dalszego kształcenia. System ten określa rolę i zadania nauczycieli w ramach rocznego planu działań, czas i miejsce realizacji zadań, oczekiwane efekty, metody pracy.
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego zakłada, że:
- Wybór zawodu nie jest pojedynczym aktem – to długotrwały proces stanowiący sekwencje decyzji podejmowanych przez wiele lat.
- Na wybór zawodu składają się: wiedza na temat własnych predyspozycji i umiejętności, wiedza na temat zawodów, ścieżek edukacyjnych i rynku pracy.
- Preferencje edukacyjne i zawodowe są zależne od uwarunkowań wewnętrznych (cechy osobowości, temperament, zdolności) i zewnętrznych człowieka (doświadczenia, otoczenie społeczne).
- Szkoła podstawowa obok rodziny stanowi środowisko mające istotny wpływ na podejmowanie decyzji edukacyjnych uczniów.
- Działania w ramach WSDZ powinny być zaplanowane, spójne, prowadzone w sposób ciągły i systematyczny.
Zgodnie z modułową strukturą programu w każdej klasie przewiduje się realizację celów z następujących obszarów:
- poznawanie siebie (własnych zasobów),
- świat zawodów i rynek pracy,
- rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie,
- planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.
1. Podstawy prawne
Najważniejsze założenia związane z realizacją WSDZ w szkole zawarte są w dokumentach:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r.- Prawo Oświatowe, (Dz.U. z 2017r. poz. 59).
- Rozporządzenie MEN z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. z 2019r. poz. 325).
- Rozporządzenie MEN z dnia 09.08.2017 w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Rozporządzenie MEN z dnia 16.08.2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach Dz.U. 2108, poz. 1647.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach Dz. U. 2019, poz. 323.
- Rozporządzenie MEN z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół - §2 ust. 1, pkt. 3 i §4 ust. 1 pkt. 4, załącznik 1. Dz. U. z 2019r poz. 639.
W roku szkolnym 2023/2024 doradztwo zawodowe jest realizowane w klasach I-VI na lekcjach z wychowawcą oraz lekcjach przedmiotowych, w klasach VII i VIII na lekcjach z wychowawcą oraz lekcjach przedmiotowych jak również na obowiązkowych zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego. Przewidziane w WSDZ działania związane z doradztwem zawodowym są powiązane z treściami kształcenia ogólnego, co umożliwia uczniom dostrzeganie związków pomiędzy tym czego się uczą a dalszą edukacją i karierą zawodową.
2. Cele WSDZ
Celem realizowanego w szkole doradztwa zawodowego w oparciu o WSDZ jest wstępne zapoznanie uczniów wybranymi zawodami i środowiskiem pracy, kształtowanie pozytywnej i proaktywnej postawy uczniów wobec pracy i edukacji, a także pobudzanie i rozwijanie zdolności oraz zainteresowań dzieci i młodzieży.
Głównym celem orientacji zawodowej w klasach I-III jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań i pasji.
Celem orientacji zawodowej w klasach IV-VI jest poznawanie własnych zasobów, zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami i rynkiem pracy, kształtowanie pozytywnej i proaktywnej postawy uczniów wobec pracy i edukacji oraz stworzenie sytuacji edukacyjnych i wychowawczych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zdolności, zainteresowań i pasji.
Celem doradztwa zawodowego w klasach VII-VIII szkoły podstawowej jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery i podejmowania przy wsparciu doradczym decyzji edukacyjnych i zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy.
Cele szczegółowe
Uczniowie:
1. Poznają własne predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia.
2. Rozwijają własne umiejętności i kompetencje oraz kształtują właściwe relacje społeczne.
3. Wiedzą jak się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania, pasje, talenty, potrafią określić swoje mocne strony, a także są świadomi swoich ograniczeń.
4. Maja motywację do działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.
5. Znają przeciwwskazania zdrowotne do wyboru szkoły.
6. Posiadają informacje o zawodach i ogólnej sytuacji na rynku pracy
Nauczyciele:
1. Potrafią diagnozować potrzeby i zasoby uczniów.
2. Rozwijają talenty, zainteresowania, zdolności, predyspozycje uczniów.
3. Realizują tematy zawodoznawcze metodami aktywnymi zgodnie z podstawą programową.
4. Znają ofertę szkół ponadpodstawowych i zasady rekrutacji.
5. Wspierają rodziców w procesie doradczym, udzielają informacji lub kierują do specjalistów.
6. Włączają przedstawicieli instytucji i zakładów pracy w procesie orientacji i doradztwa zawodowego w szkole
Rodzice:
1. Są zaangażowani i przygotowani do pełnienia roli ‘doradców’.
2. Znają czynniki ważne przy wyborze szkoły i zawodu.
3. Znają ofertę szkół ponadpodstawowych i zasady oraz terminarz rekrutacji.
4. Angażują się w pracę doradczą szkoły (np. prezentują swoje zawody i zakłady pracy).
5. Wiedzą gdzie szukać pomocy dla swoich dzieci w sytuacjach trudnych.
3. Realizatorzy i uczestnicy
Realizację zadań związanych z doradztwem zawodowym zaangażowani są wszyscy członkowie rady pedagogicznej: dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, wychowawcy świetlicy, specjaliści m.in. pedagog, psycholog, doradca zawodowy oraz inne osoby współpracujące ze szkołą np. pielęgniarka szkolna. Na każdym przedmiocie nauczyciele realizując podstawę programowa odnoszą się do treści z obszaru doradztwa zawodowego.
Doradca zawodowy udziela uczniom pomocy w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych, w wyborze zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia, uwzględniając ich możliwości psychofizyczne i sytuacje życiową, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego, współpracując z rodzicami, nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów oraz wykorzystując w tym celu wiedzę o zawodach, znajomość psychologicznych i pedagogicznych technik, diagnozy rynku pracy oraz nowoczesne środki przekazywania informacji.
Doradca zawodowy bierze udział w planowaniu działań szkoły w zakresie doradztwa zawodowego, aktualizuje informacje związane z doradztwem zawodowym, dokonuje bieżącego monitorowania realizacji WSDZ i sporządza sprawozdanie z realizacji WSDZ.
Do zadań doradcy zawodowego należy w szczególności:
1) systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego;
2) prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego;
3) wspieranie nauczycieli, w tym nauczycieli wychowawców opiekujących się oddziałami, psychologa, w zakresie realizacji działań określonych w programie;
4) koordynowanie działalności informacyjno-doradczej realizowanej przez szkołę.
Zadania nauczycieli i specjalistów szkolnych w zakresie doradztwa zawodowego
Pedagog i psycholog szkolny diagnozują potrzeby oraz możliwości uczniów, udzielają indywidualnych porad i konsultacji w zakresie rozpoznawania mocnych stron oraz podejmowania decyzji edukacyjnych, w zależności od potrzeb i możliwości organizacyjnych prowadzą zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne oraz na temat technik uczenia się, radzenia sobie ze stresem i autoprezentacji, kierują uczniów do specjalistycznych placówek, doradca zawodowy bada losy absolwentów.
Nauczyciele edukacji przedszkolnej i klasy „0” wdrażają do podejmowania obowiązków i rzetelnego ich wypełniania. Omawiają z dziećmi zawody ich najbliższych, prezentują charakterystykę pracy w różnych zawodach. Rozwijają zainteresowania i umiejętności.
Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej uczą wyszukiwania informacji na temat edukacji i zawodów za pomocą słowników, encyklopedii, komputera. Wdrażają do podejmowania obowiązków i rzetelnego ich wypełniania. Zapoznają z pojęciem pracy, przedstawiają znaczenie pracy w życiu człowieka, omawiają z dziećmi zawody ich najbliższych, prezentują charakterystykę pracy w różnych zawodach. Rozwijają zainteresowania i umiejętności.
Nauczyciele zajęć komputerowych prowadzą naukę poszukiwania, selekcjonowania, porządkowania, gromadzenia i wykorzystywania informacji np. dotyczących oferty edukacyjnej szkół średnich i lokalnego rynku pracy i rynku edukacyjnego, wyjaśniają organizację pracy i przepisy bhp w pracy z komputerem, uczą komunikowania się z pomocą komputera i technologii informacyjnych. Prezentują sposoby opracowywania tekstów, prezentacji multimedialnych oraz danych liczbowych w arkuszu kalkulacyjnym. Pokazują sposoby wykorzystania technologii informacyjnych w różnych zawodach.
Nauczyciele języka polskiego omawiają charakter pracy w różnych zawodach, uczą tworzenia wypowiedzi: pisania życiorysu, podania, ogłoszenia, listu oficjalnego (dostosowywanie wypowiedzi do sytuacji). Kształtują umiejętność operowania słownictwem z kręgu: szkoła i nauka, środowisko społeczne. Wdrażają do samokształcenia i docierania do informacji za pomocą słowników, encyklopedii. Pokazują znaczenie komunikacji werbalnej i niewerbalnej w autoprezentacji.
Nauczyciel matematyki uczy gromadzenia i porządkowania danych o edukacji i zawodach, odczytywania i interpretacji danych w tekstach, tablicach i wykresach. Kształtuje umiejętność posługiwania się procentami, zapoznaje z zawodami z dziedziny księgowości i rachunkowości. Uczy planowania czynności z wykorzystaniem kalendarza (wykonywanie obliczeń) oraz dzielenia zadań na etapy.
Nauczyciele języków obcych zapoznają z zasobem języka dotyczącym nauki i pracy oraz cech charakteru i umiejętności. Prezentują uczniom treści o zawodach w języku obcym. Uczą tworzenia kilkuzdaniowych wypowiedzi na temat swoich umiejętności (prezentacja siebie).
Nauczyciel przedmiotów przyrodniczych zapoznaje z zawodami z dziedziny meteorologii, rolnictwa, biologii, leśnictwa, ochrony środowiska, fizyki, chemii, geografii, ochrony zdrowia, astronomii. Omawia stan zdrowia i choroby człowieka nawiązując do przeciwwskazań zdrowotnych w wybranych zawodach. Wykazuje znaczenie odpoczynku w życiu człowieka, prawidłowych warunków nauki i pracy, zasad uczenia się. Wdraża do planowania dnia i organizowania pracy własnej.
Nauczyciele historii i WOS-u informują o siedzibie władz lokalnych uczniów oraz ich zakresie działań i sposobie powoływania. Wyjaśniają demokratyczny charakter państwa. Charakteryzują pojęcie samorządności, opisują zawody związane z polityką, dyplomacją, przedstawiają zawód historyka. Zapoznają ze znaczeniem społecznego podziału pracy, opisują grupy społeczne i ich role w społeczeństwie. Omawiają z uczniami problemy współczesnej Polski (np. bezrobocie). Zapoznają ze zjawiskiem emigracji politycznej i zarobkowej. Uczą tworzenia drzewa genealogicznego. Omawiają z uczniami funkcjonowanie przemysłu, warunki pracy w fabryce dawniej i dziś. Prezentują podstawowe cechy obecnego systemu gospodarczego.
Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa informuje o zasadach bezpieczeństwa, wyjaśnia rolę bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania w życiu każdego człowieka. Opisuje zawody związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem (np. służby mundurowe, ratownicy medyczni). Omawia problematykę Polski i współczesnego świata (np. cyberbezpieczeństwo).
Nauczyciele wychowania fizycznego omawiając trening zdrowotny, pomagają opracować rozkład dnia ucznia, uwzględniając proporcje między pracą a wypoczynkiem, wysiłkiem umysłowym i fizycznym.
Nauczyciel wychowania do życia w rodzinie prowadzi lekcje na temat ról społecznych i modeli życia. Zapoznaje ze sposobem pracy instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny. Kształtuje poczucie odpowiedzialności za własny rozwój.
Nauczyciel muzyki zapoznaje uczniów z zawodami związanymi z muzyką, przekazuje wiedzę o tworzeniu instrumentów, uczy gry na instrumentach.
Nauczyciel plastyki zapoznaje z zawodami z dziedziny kultury. Uczy korzystania z przekazów medialnych oraz wykorzystywania ich wytworów.
Nauczyciel techniki opisuje funkcje urządzeń technicznych, omawia kolejność działań technologicznych, organizację miejsca pracy i szacowanie czasu jej trwania. Uczy posługiwania się narzędziami do obróbki ręcznej. Zapoznaje z zawodami z dziedziny techniki.
Nauczyciel bibliotekarz udostępnia czasopisma związane z edukacją oraz literaturę z zakresu doradztwa zawodowego, informacje o lokalnym rynku edukacyjnym – ulotki.
Ponadto nauczyciele prowadzą zajęcia dodatkowe umożliwiające uczniom rozwijanie swoich zdolności i umiejętności.
4. Treści programowe
- Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I-III szkół podstawowych
1. POZNANIE SIEBIE
Uczeń:
1.1 opisuje swoje zainteresowania i określa, w jaki sposób może je rozwijać;
1.2 prezentuje swoje zainteresowania wobec innych osób;
1.3 podaje przykłady różnorodnych zainteresowań ludzi;
1.4 podaje przykłady swoich mocnych stron w różnych obszarach;
1.5 podejmuje działania w sytuacjach zadaniowych i opisuje, co z nich wniknęło dla niego i dla innych
2. ŚWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY
Uczeń:
2.1 odgrywa różne role zawodowe w zabawie;
2.2 podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach;
2.3 opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach;
2.4 omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje;
2.5 opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu;
2.6 posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny.
3. RYNEK EDUKACYJNY I UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Uczeń:
3.1 uzasadnia potrzebę uczenia się i zdobywania nowych umiejętności;
3.2 wskazuje treści, których lubi się uczyć;
3.3 wymienia różne źródła wiedzy i podejmuje próby korzystania z nich.
4. PLANOWANIE WŁASNEGO ROZWOJU I PODEJMOWANIE DECYZJI EDUKACYJNO ZAWODOWYCH
Uczeń:
4.1 opowiada, kim chciałby zostać i co chciałby robić;
4.2 planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu;
4.3 próbuje samodzielnie podejmować decyzje w sprawach związanych bezpośrednio z jego osobą.
- Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV-VI szkół podstawowych
- POZNAWANIE WŁASNYCH ZASOBÓW
Uczeń:
1.1 określa własne zainteresowania i uzdolnienia oraz kompetencje;
1.2 wskazuje swoje mocne strony oraz możliwości ich wykorzystania w różnych dziedzinach życia;
1.3 podejmuje działania w sytuacjach zadaniowych i ocenia swoje działania, formułując wnioski na przyszłość;
1.4 prezentuje swoje zainteresowania i uzdolnienia wobec innych osób z zamiarem zaciekawienia odbiorców.
- ŚWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY
Uczeń:
2.1 wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach;
2.2 opisuje, czym jest praca i jakie ma znaczenie w życiu człowieka;
2.3 podaje czynniki wpływające na wybory zawodowe;
2.4 posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny;
2.5 wyjaśnia rolę pieniądza we współczesnym świecie i jego związek z pracą
- RYNEK EDUKACYJNY I UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Uczeń:
3.1 wskazuje różne sposoby zdobywania wiedzy, korzystając ze znanych mu przykładów, oraz omawia swój indywidualny sposób nauki;
3.2 wskazuje przedmioty szkolne, których lubi się uczyć;
3.3 samodzielnie dociera do informacji i korzysta z różnych źródeł wiedzy
- PLANOWANIE WŁASNEGO ROZWOJU I PODEJMOWANIE DECYZJI EDUKACYJNO ZAWODOWYCH
Uczeń:
4.1 opowiada o swoich planach edukacyjno-zawodowych;
4.2 planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując szczegółowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu;
4.3 próbuje samodzielnie podejmować decyzje w sprawach związanych bezpośrednio lub pośrednio z jego osobą
- Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkół podstawowych
1. POZNAWANIE WŁASNYCH ZASOBÓW
Uczeń:
1.1 określa wpływ stanu zdrowia na wykonywanie zadań zawodowych;
1.2 rozpoznaje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe);
1.3 dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł;
1.4 rozpoznaje własne ograniczenia jako wyzwania w odniesieniu do planów edukacyjno zawodowych;
1.5 rozpoznaje swoje możliwości i ograniczenia w zakresie wykonywania zadań zawodowych i uwzględnia je w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej;
1.6 określa aspiracje i potrzeby w zakresie własnego rozwoju i możliwe sposoby ich realizacji;
1.7 określa własną hierarchię wartości i potrzeb.
2. ŚWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY
Uczeń:
2.1 wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania;
2.2 porównuje własne zasoby i preferencje z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców;
2.3 wyjaśnia zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy;
2.4 uzasadnia znaczenie pracy w życiu człowieka;
2.5 analizuje znaczenie i możliwości doświadczania pracy;
2.6 wskazuje wartości związane z pracą i etyką zawodową;
2.7 dokonuje autoprezentacji;
2.8 charakteryzuje instytucje wspomagające planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej, w tym instytucje rynku pracy
3. RYNEK EDUKACYJNY I UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
Uczeń:
3.1 analizuje oferty szkół ponadpodstawowych i szkół wyższych pod względem możliwości dalszego kształcenia, korzystając z dostępnych źródeł informacji;
3.2 analizuje kryteria rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych w kontekście rozpoznania własnych zasobów;
3.3 charakteryzuje strukturę systemu edukacji formalnej oraz możliwości edukacji pozaformalnej i nieformalnej;
3.4 określa znaczenie uczenia się przez całe życie.
4. PLANOWANIE WŁASNEGO ROZWOJU I PODEJMOWANIE DECYZJI EDUKACYJNO ZAWODOWYCH
Uczeń:
4.1 dokonuje wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej samodzielnie lub przy wsparciu doradczym;
4.2 określa cele i plany edukacyjno-zawodowe, uwzględniając własne zasoby;
4.3 identyfikuje osoby i instytucje wspomagające planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej i wyjaśnia, w jakich sytuacjach korzystać z ich pomocy;
4.4 planuje ścieżkę edukacyjno-zawodową, uwzględniając konsekwencje podjętych wyborów.
Treści z zakresu doradztwa zawodowego będą realizowane w ciągu roku szkolnego na lekcjach wychowawczych, przedmiotowych, a w klasach VII i VIII podczas grupowych zajęć z doradztwa zawodowego, wynikających z ramowych planów nauczania, prowadzonych przez doradcę zawodowego.
- Spodziewane efekty wynikające z wdrożenia Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego
1. Uczniowie lepiej poznają siebie, swoje mocne i słabe strony.
2. Uświadomią sobie potrzebę rozpoznawania własnych predyspozycji potrzebnych do wykonywania określonych czynności (zawodów).
3. Zdobędą wiedzę dotyczącą efektywnego komunikowania się z innymi ludźmi.
4. Zdobędą wiedzę dotyczącą ścieżek kształcenia oraz informację o różnych zawodach.
5. Poznają w ogólnym zarysie rynek pracy.
6. Zdobędą wiedzę o systemie kształcenia ponadpodstawowego.
7. Poznają zasady rekrutacji do poszczególnych szkół ponadpodstawowych.
8. Efektywniej będą podejmować decyzje o dalszym kształceniu.
9. Rozumieją ideę uczenia się przez całe życie.
10. Z pomocą rodziców, nauczycieli lub innych specjalistów będą potrafili rozwiązywać problemy edukacyjno-zawodowe.
Szczegółowy plan ogólnoszkolnych działań doradczych
w roku szkolnym 2023 / 2024
Obszar 1.
Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania poszczególnych uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej
Lp.
Opis działania
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Czas realizacji
1.
Diagnoza zainteresowań i predyspozycji osobowościowych wśród uczniów klas.
Prowadzenie systematycznej diagnozy mocnych stron uczniów, podczas zajęć ramach godzin z wychowawcą
Udzielanie informacji zwrotnych uczniom o ich mocnych stronach i predyspozycjach
Prowadzenie badań diagnostycznych dotyczących zainteresowań zawodowych i predyspozycji uczniów podczas zajęć z doradcą zawodowym w klasach VII i VIII.
Wychowawcy
Wszyscy Nauczyciele i Specjaliści szkolni
Doradca zawodowy
Podczas bieżącej pracy z uczniami przez cały rok szkolny2023/2024
Zgodnie z harmonogramem pracy z klasami
2.
Przekazanie informacji o prowadzonych działaniach w zakresie doradztwa zawodowego rodzicom uczniów, w szczególności rodzicom uczniów klas VII i VIII.
Udostępnienie treści Wewnątrzszkolnego Systemu Doradczego.
Poinformowanie rodziców o WSDZ.
Administrator szkolnej strony internetowej
Wychowawcy
IX 2023 r.
3.
Poszerzanie informacji o Szkolnictwie ponadpodstawowym
Wyjazd uczniów kl. VII i VIII na Dni Otwarte w Szkołach Ponadpodstawowych.
Wychowawcy kl. VII i VIII Doradca zawodowy
III – V 2024
Obszar 2.
Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
Lp.
Opis działania
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Czas realizacji
1.
Gromadzenie i udostępnianie informacji oraz materiałów dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Uaktualnienie informacji o lokalnej ofercie edukacyjnej.
Przygotowanie i upowszechnienie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli źródeł aktualnych informacji o zawodach i rynku pracy oraz rynku edukacyjnym.
Udostępnianie informacji o działaniach dotyczących doradztwa zawodowego podejmowanych przez inne instytucje.
Stworzenie gazetki ściennej zawierającej informacje dot. instytucji rozwijających zdolności i talenty uczniów, ścieżkę wyboru przyszłej szkoły, zawodu.
Doradca zawodowy Pedagog szkolny, Psycholog szkolny, Nauczyciele
Doradca zawodowy
Doradca zawodowy
IX-VI 2023/2024
Na bieżąco
Na bieżąco
Obszar 3.
Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę.
Lp.
Opis działania
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Czas realizacji
1.
Stała kontrola Prawidłowości przebiegu zadań.
Sprawozdanie z realizacji zadań WSDZ.
Dyrektor szkoły, Doradca zawodowy.
VI 2024
2.
Działalność Informacyjna.
Umieszczenie dokumentu WSDZ na stronie internetowej szkoły.
Kontakt elektroniczny z rodzicami i udostępnianie informacji na temat doradztwa zawodowego.
Informacje o zajęciach dodatkowych realizowanych na terenie szkoły
Doradca zawodowy, Administrator strony internetowej szkoły.
Doradca zawodowy
Nauczyciele prowadzący zajęcia
IX-VI 2023/2024
Obszar 4.
Współpraca z innymi nauczycielami przy tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Lp.
Opis działania
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Czas realizacji
1.
Konsultacje dla nauczycieli.
Udzielenie konsultacji, porad, wsparcia dla nauczycieli realizujących treści z zakresu doradztwa zawodowego.
Doradca zawodowy, pedagog szkolny, psycholog szkolny,
IX-VI 2023/2024 wg potrzeb
2.
Współpraca z innymi Instytucjami.
Kierowanie uczniów na indywidualne poradnictwo edukacyjno- zawodowe do PPP lub innych placówek oferujących taką formę pomocy.
Doradca zawodowy Wychowawca
IX-VI 2023/2024 wg potrzeb
Obszar 5.
Prowadzenie zajęć przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
Lp.
Opis działania
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Czas realizacji
Zebranie informacji dotyczących zainteresowań uczniów, ich umiejętności i uzdolnień
Tematyka zajęć w klasie VII:
1. Przychodzi doradca zawodowy do ucznia, a uczeń: Kim jesteś?
2. Powiedz mi, kim jesteś, a powiem Ci, gdzie pracujesz.
3. Lepiej później znaleźć siebie niż wcale.
4. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kwalifikacjach, a boicie się zapytać.
5. Raz, dwa, trzy i wybierasz za mnie Ty!
6. Cudze zainteresowania, mocne strony, talenty i umiejętności chwalicie, swych nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Cz. 1.
7. Cudze zainteresowania, mocne strony, talenty i umiejętności chwalicie, swych nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Cz. 2.
8. to pyta i odpowiada, nie pobłądzi.
9. Biała karta i rynek pracy.
10. „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem...”
Tematyka zajęć w klasie VIII:
1. Droga, którą idę... Rozpoznajemy możliwe ścieżki kształcenia
2. Horyzont bliski i daleki. Szkoły ponadpodstawowe wokół – nasza mała „giełda edukacyjna”
3. Spotkanie z przyszłością. Wywiady z przedstawicielami szkół różnego typu.
4. Wolontariusz – to brzmi dumnie.
5. Zawody z perspektywą.
6. Moje CV – moja reklama na rynku pracy.
7. Planuj sprytnie, czyli bądź S.M.A.R.T.
8. Omawiamy temat zdrowia w kontekście wyboru przyszłego zawodu.
9. To, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne – uczymy się, jak mądrze i rozsądnie zarządzać naszym czasem.
10. Mam wiedzę o sobie i nie zawaham się jej użyć! – czyli rzecz o związku osobowości z zawodem w kontekście wyboru przyszłego zawodu.
Doradca zawodowy
Doradca zawodowy
IX– VI 2023/2024
wg harmonogramu zajęć
IX– VI 2023/2024 wg harmonogramu zajęć