• Nagłówek

•     Wraz z końcem listopada zakończyła się realizacja projektu: „Przedszkole przy szkole w Gminie Gubin”. Był to projekt systemowy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” Działanie 9.1 „Wyrównanie szans edukacyjnych  i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”, Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji Przedszkolnej.

W ramach projektu przede wszystkim zakupiono wyposażenie oddziałów przedszkolnych i zmodernizowano je w taki sposób, by były gotowe na przyjęcie dzieci 3 i 4 letnich zgodnie z założeniami tzw. „ustawy przedszkolnej”. W oddziałach przeprowadzono szereg prac podnoszących ich standard – wymiana toalet i umywalek, zakup nowych mebli szkolnych, szatnianych i wypoczynkowych, zakup wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo, grzejniki zostały zabudowane, okna wyposażone w rolety, gniazdka elektryczne – zabezpieczone. Zakupiono nowoczesny sprzęt w postaci tablic interaktywnych, laptopów, telewizorów, kamer i aparatów fotograficznych – po jednej sztuce na każdy oddział. Szkoły zyskały również wyposażenie kuchni w postali lodówek, zmywarek, kuchenek pozwalających na realizację „kulinarnych” zajęć z przedszkolakami.

Przedszkolakom niewątpliwie największą radość sprawił zakup nowych zabawek i materiałów dydaktycznych. Każdy oddział otrzymał zestaw zabawek o wartości 6 tysięcy złotych i zestaw materiałów dydaktycznych na wartość 5 tysięcy złotych, a także zestaw artykułów plastycznych na wartość 3 tysięcy złotych.

Wartością dodaną tego projektu są place zabaw dostosowane specjalnie do potrzeb i możliwości dzieci 3-4 letnich. Powstały one przy oddziałach przedszkolnych w Grabicach, Starosiedlu, Strzegowie, Bieżycach, Chlebowie i Wałowicach i będą im służyć długie lata.

Projekt nie wymagał wkładu własnego więc kosztem gminy była w tym przypadku jedynie praca urzędników i materiały biurowe związane z jego obsługą i rozliczeniem.