Puzzle dla mózgu
Puzzle to doskonałe ćwiczenie dla mózgu!
Badania wskazują, iż podczas układania puzzli do aktywności zmuszone są obydwie półkule – zabawa ta ma bowiem charakter zarówno działań logicznych, analitycznych, jak i wymaga kreatywności i wyobraźni. Dlatego też, z poziomu układu nerwowego, przypomina ona wymagający trening, dzięki któremu neurony ciągle pobudzane są do działania. A to pociąga wiele korzyści, jak choćby zwiększoną wydajność czy pojemność komórek mózgowych oraz ich lepsze odżywienie. Puzzle poprawiają także funkcjonowanie pamięci.
Puzzle ćwiczą jednak nie tylko pamięć. Jak się bowiem okazuje, niezwykle skutecznie rozwijają one przede wszystkim zdolności wzrokowe oraz przestrzenne, a także szereg cech, umiejętności oraz postaw, które po prostu warto posiadać – np. doskonale uczą cierpliwości oraz koncentracji .
Układanie puzzli w grupie to także świetne ćwiczenie współpracy oraz planowania. Nie bez powodu psychologowie zachęcają rodziny do tak aktywnego spędzania wolnego czasu. Praca w grupie jest dziś niezwykle cenioną zdolnością, a rozwijanie jej od najmłodszych lat, może być gwarancją sukcesu w przyszłości.
Wydawać by się mogło, że niepozorna, kartonowa układanka to stosunkowo prosta zabawa – ot, składanie w całość obrazu! Wszystko wskazuje jednak na to, że te setki, a nawet tysiące kawałków ułożyć można w coś więcej, niż piękny pejzaż. Zamienić można je bowiem w pokaźny zasób wiedzy, zdrowy mózg, lepszą pamięć oraz zdolności, których nie sposób się nauczyć z książki!
KONKURS UKŁADANIA PUZZLI NA CZAS!
W DNIACH 7 – 8 GRUDNIA 2016 ROKU
NA SIÓDMEJ LEKCJI
ODBĘDZIE SIĘ KONKURS DLA KLAS IV – VI SP,
A TYDZIEŃ PÓŹNIEJ DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM.
W KONKURSIE MOGĄ BRAĆ UDZIAŁ DWUOSOBOWE DRUŻYNY (CZŁONKOWIE DRUŻYNY NIE MUSZĄ BYĆ Z TEJ SAMEJ KLASY).
ZAPISY DO DNIA 2 GRUDNIA 2016 r. u p.Płetenickiej.