• Muzeum szkolne

•

Początki muzeum szkolnego w Chlebowie sięgają roku 2000. Wtedy to z inicjatywy polonistki Wiesławy Lewandowskiej zostały zgromadzone pierwsze eksponaty, które pochodziły od uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Chlebowa, Żytowania, Wałowic, Łomów, Drzeńska Wielkiego, Drzeńska Małego, Budoradza, Kosarzyna. Skromne zbiory mieściły się w gabinecie języka polskiego (obecna klasa nr 14). Zajmowały kilka półek na regale szkolnym. Były to młynki, naczynia gliniane, butelki, narzędzia, makatki, aparaty fotograficzne itp.

Co roku  przybywało eksponatów i przestały mieścić się na regale. Wtedy to pani Lewandowska pozyskała półki z Biblioteki Miejskiej w Gubinie. W klasie nr 13 utworzono muzeum oraz gabinet języka polskiego i historii. Jednak  zbiory zaczęły liczyć ponad 1000 przedmiotów. Nie pozostało nic innego, jak wygospodarować w szkole pomieszczenie na muzeum szkolne. W roku szkolnym 2015/2016 z inicjatywy pani dyrektor Lilianny Dobiegały oraz wieloletniego opiekuna muzeum Wiesławy Lewandowskiej utworzone zostało muzeum z prawdziwego zdarzenia. Jedno z piwnicznych pomieszczeń osuszono, odmalowano i wyremontowano. Dzięki pani Dyrektor zainstalowano oświetlenie, które dodaje atmosfery.

Nasze muzeum cieszy się popularnością wśród mieszkańców gminy i nauczycieli, którzy chętnie wspierają szkolną inicjatywę przekazując na rzecz szkoły kolejne pamiątki, często o unikatowej wartości historycznej.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach pracy szkoły. W innym czasie obiekt będzie dostępny po zgłoszeniu telefonicznym. Zapraszamy do obejrzenia ciekawych eksponatów !

Zestaw garnków

kamionkowe – pochodzenia fabryczne gagarnki tłoczone z gliny na kole

garncarskim: siwaki – służące do przechowywania produktów płynnych

i sypkich oraz tzw. baniaki – z żeliwa przeznaczone do gotowania

Sprzęt wykorzystywany w gospodarstkie domowym:

zgrzebło do czyszczenia szczotki używanej do czystości zwierząt

obcęgi do wyciągania gwoździ

nożyce do strzyżenia owiec

kantarek – (dynamometr) rodzaj prymitywnej wagi

wędzidło – część uprzęży poszorowej, umożliwiające kierowanie koniem

dłuto ręczne – ręczne narzędzie stalowe do przecinania, wycinania,

wykonywania otworów i rowków, rzeźbienia itp.

Sosjerka

rodzaj naczynia,element zastawy stołowej, przeznaczona do podawania sosów z czasów II wojny światowej.

Kałamarze

(od łac. Calamarius – naczynie do przechowywania piór pisarskich; calamus -

oznacza trzcinę) – naczynie na pióra pisarskie lub atrament, stosowanie

powszechnie przed wynalezieniem pióra wiecznego

Ręczna drewniana maglownica (na stołku)

prasowano nią bieliznę pościelową i lnianą odzież do połowy XX wieku

Skrzynia drewniana

nadawano ją dziewczątom w posagu. Ustawiano w komorze i przechowywano

odzież

Wrzeciona

drewniany przyrząd do nawijania nici podczas przędzenia. Używany także do

,,stawiania świeczki" przy leczaniu zapalenia ucha

Szczotka do czesania lnu

szczotka (czesadło) o rzadko rozstawionych kolcach, osadzona na drewnianym

stojaku (drewno, metal)

Międlica i trójnia

narzędzie do ręcznego międlenia słomy lnianej lub konopnej i pocierania -

oddzielania od włokien łykowych

Mundurek harcerski

Ubiór noszony przez harcerzy w XX wieku. Miał zastąpić mundyry wojskowe i nadać harcerzom jednolity wygląd i....

wiele, wiele innych ciekawych rzeczy!

Muzeum w obiektywie